Остваривање образовно-васпитног рада учењем на даљину за ученике основних и средњих школа

Едукативни садржаји за учење на даљину који се емитују на трећем каналу Радио-= телевизије Србије (РТС Канал 3) за ученике основне школе:
- Свакодневно, почев од 8.00 часова, шест дана у недељи, биће емитовани посебно припремљени и адаптирани образовни садржаји за ученике основне школе, који обухватају обрађене наставне јединице изабраних предмета, у складу са прописаним планом и програмом наставе и учења.
-Часови ће бити емитовани на РТС Канал 3, према распореду по разредима, који ће дан пре емитовања бити доступан на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја (www.rasporednastave.gov.rs).
-За све ученике од 1. до 7. разреда емитоваће се образовни садржаји у блоковима од по два часа дневно.
-За ученике 8. разреда емитоваће се едукативни садржаји у блоковима од по три часа дневно, од којих ће два увек бити српски језик и математика, а трећи час је један од предмета који се полажу на завршном испиту. Ово треба имати у виду приликом планирања додатне подршке предметних наставника (презентације, задаци за вежбање).
-За ученике којима је потребан структуриран индивидуализован приступ у раду, односно прилагођавање у оквиру индивидуалног образовног плана (ИОП), ИОП- 1, ИОП-2 и ИОП-3, потребно је да наставници припреме посебне материјале за учење и да их учине доступним ученицима на начин који договоре са њиховим родитељима.
-У случају да интернет није доступан свим ученицима, распоред часова који ће бити емитовани на РТС Канал 3 може бити истакнут на улазу школе, спољашња огласна табла и слично. Распоред часова може се прослеђивати и путем SMS порука и друштвених мрежа (Viber група и слично).
-Сви емитовани часови биће доступни и на платформи PTC Планета, где се могу накнадно и више пута прегледати, истог или наредних дана. Оператери неће наплаћивати проток и пренос података за наведене едукативне садржаје.
-Истовремено са емитовањем ТВ часова, наставници су у обавези да, у сарадњи са одељењским старешинама, остваре потребну комуникацију са ученицима и/или њиховим родитељима и када је потребно да дају додатна упутства за учење након емитованих садржаја (нпр. додатне презентације или задаци за вежбање у радној свесци, домаћи задаци – есеји, анализе, презентације, илустрације, цртежи и друго). Ово се односи и на предмете који ће бити мање заступљени учењем преко канала PTC Канал 3 (музичка култура, ликовна култура, физичко и здравстено васпитање, страни језици, техника и технологија,
информатика и друго).