Изложба предузетничких вештина жена

У суботу, 17. септембра 2022. године, у Боки је, у дворишту основне школе Жарко Зрењанин одржана манифестација под називом Изложба предузетничких вештина жена.
Из неколико околних места, већ у 9 часова пре подне, жене вредних и вештих руку, изложиле су своје рукотворине на предивно украшеним штандовима који су мамили погледе малишана, као и старијих посетилаца.
С обзиром да је школа у овом случају била домаћин, директор Бранка Субић је преко ученице осмог разреда Саре Илијевић дочекивала госте традиционално - нудећи погачу и со.
Програм изложбе вешто је и искусно водила ученица седмог разреда Маријана Субић. Она је објаснила да је реч о трећој изложби у низу ове традиционалне манифестације, као и да је то једна од многобројних активности Покрајинског секретаријата, са секретаром Предрагом Вулетићем на челу, које за циљ имају да истакну рад жена и подстакну њихову видљивост на локалном нивоу, како би се широј јавности указало на предузетничке потенцијале жена из АП Војводине.
Испред општине Сечањ, скупу се обратио заменик председника општине Милан Грубор.
Након краћег говора, публику су разнежили рецитатори који су јасно и изражајно читали стихове и текстове посвећене мајци Десанке Максимовић и Бранка В. Радичевића. То су учинили ученици петог разреда Вељко Николић, Милица Рацић, Анђелка Урошев и Радован Обркнежев.
Публика је била ганута, а посебно одушевљење изазвао је ученик седмог разреда Андреј Варга, који је написао песму специјално за ову прилику! Песма се зове Положај жена у селу и гласи овако:

Мимо свих тих ваших форми,
равноправности и разних норми,
има један други свет,
тамо живи жена пет.

Прва ту је она жена,
која мане скоро нема,
сви је знамо као мама,
цео живот, никад сама.

Друга је ту та жена,
за све и увек има времена,
домаћица неко рече,
стално нешто фино пече.

Трећа строгу фризуру прави,
понекад мало шминку стави,
у канцеларији, проводи неко време,
па на тренинг води мене.

Четврта викенд проводи радно,
у пољу помаже тати,
све зна и све уме,
у стопу тату прати.

Пета је исто вешта,
код ње нема места,
организује разне радионице,
слуша је и гледа пола учионице.

Открићу вам једну тајну,
све ово је једна жена,
жена са села, све стигне,
последња леже, прва се дигне.

Свечани део манифестације заокружила је подсекретар Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова, Диана Миловић, која је била одушевљена припремљеним програмом.
Уследило је фотогафисање, обилазак штандова, куповина, размена искустава... Вредне жене припремиле су колаче и слане ђаконије којима су могли да се послуже сви присутни.
Ученици и мештани обилазили су штандове све до 16 часова, када је и планиран крај изложбе.
Наставник Српског језика и књижевности
Драгана Манојловић